Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
HotelManager.pl
Strona Główna
W Twoim Hotelu
Gastronomia hotelowa
SPA i rozrywka w hotelu
Czystość w hotelu
Nowe technologie
Architektura i design
Wyposażenie
Obsługa klienta
ISO & HACCP w hotelu
Zarządzanie
Marketing hotelu
Inwestycje hotelowe
Hotel – m...
\"Hotel Solutio...
Finansowanie ob...
Pięć łódzkich h...
Finanse i Ubezpieczenia
Prawo
Forum
Wywiad z ...
Forum dyskusyjne
Media i Komunikacja
Targi i wystawy
Konkursy i pokazy
Wydawnictwa branżowe
Encyklopedia
Produkty dla hotelu
Firmy dla hotelu
Hotele w Polsce
Restauracje w Polsce
Who is who
Stowarzyszenia
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Winterhalter Polska
Smoker
Watersystem
LMS Online Sp. z o.o.
Robot - Coupe
Espiga
M&M Gastro
Makro Cash & Carry
POSbistro
Caffetea
Artykuły spożywcze
Pizzola
Uzdrowisko Wysowa S.A....
Barry Callebaut
Lemonia
Makro Cash & Carry
Belfood
Secpol
Iglotex
Belgium`s Best
Menos
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Inwestycje hotelowe
Finansowanie obiektów hotelowych


Optymalne finansowanie obiektów hotelowych - wywiad z Wojciechem Kwiatkowskim, byłym bankowcem, szefem firmy doradczej OAK Partners.

Czym zajmuje się OAK Partners™ ?

Oak Partners™ jest firmą doradztwa finansowego. Pomagamy przedsiębiorcom  w przy  pozyskiwaniu finansowania (kredytów inwestycyjnych w tym developerskich i obrotowych) a konkretnie w uzyskaniu optymalnego finansowania projektów biznesowych.
 
Zajmujemy się pozyskiwaniem finansowania dla naszych klientów, głównie dla ciekawych projektów developerskich, obiektów hotelowych, apartamentowców, biurowców, centrów handlowych i osiedli mieszkaniowych.

Nie finansujemy tych projektów z własnych środków lecz inicjujemy i doradzamy w kontaktach z bankami, z którymi współpracujemy. Nasza oferta skierowana jest wyłącznie do biznesu. Współpracujemy także z klientami przy pozyskiwaniu środków unijnych, które wraz z kredytem bankowym zapewniają finansowanie projektów inwestycyjnych.

Dlaczego warto mieć takiego partnera przy uruchamiania projektów hotelarskich ?

Praca, a w szczególności negocjacje z bankami wymagają specyficznych umiejętności i doświadczenia. Nasz personel ma takie doświadczenia z pracy w różnych instytucjach bankowych: bankach detalicznych czy hipotecznych, na różnych szczeblach - w tym zarządów banków.

Znamy instytucje bankowe od wewnątrz, wiemy jak wyglądają procesy podejmowania decyzji kredytowych, jak „przygotować” projekt aby, bank zgodził się go finansować. Pomaga to negocjować z menedżerami bankowymi. To doświadczenie i wiedzę przekazujemy naszym klientom. Często umożliwiamy, aby projekt klienta doszedł po prostu do skutku, bo przekonujemy bank, aby wyraził zgodę na finansowanie projektu - który na pierwszy rzut oka dla analityka bankowego - są zbyt ryzykowne.
Zależy nam na tym, aby obie strony transakcji osiągnęły pozycję win-win tzn. tak, aby klient był w stanie bezpiecznie obsługiwać kredyt, a bank udzielający kredytu miał odpowiednie zabezpieczenia i realizował swoją marżę.

W realizacji jakich celów inwestycyjnych związanych z branżą hotelarską pomaga Pana firma?
 
Zazwyczaj bierzemy udział w pozyskiwaniu finansowania potrzebnego naszym klientom do przejmowania konkurencyjnych obiektów hotelowych, funkcjonujących z wysokim obłożeniem, rozbudowy funkcjonujących obiektów, uruchomieniu projektów SPA. W przypadku rozbudowy ważne jest, aby obiekt hotelowy generował zysk netto. Oczywiście kluczem jest dobra lokalizacja oraz umiejętność zdobywania i utrzymywania klientów - generowania przychodów.

Jak Pana firma może pomóc hotelarzom w ich planach inwestycyjnych?
 
Banki z którymi współpracujemy to jedne z niewielu na polskim rynku, które nie zakręciły kurka z pieniędzmi i nie boją się finansować ciekawych projektów hotelowych czy developerskich. Np. PKO BP obecnie finansuje prawie 40 % nowych inwestycji hotelowych na polskim wybrzeżu.

Negocjujemy w imieniu klienta z menedżerami ryzyka kredytowego w bankach, eksponujemy dobre strony projektów, tak, aby ocena ryzyka kredytowego była optymalna. Negocjujemy warunki kredytowania, dbamy o niskie oprocentowanie czy prowizje bankowe. Doradzamy w przygotowaniu biznes planów projektów klientów, w taki sposób, aby bank zobaczył i uwierzył w potencjał do generowania przychodów - a to jest kluczowe w ocenie ryzyka projektu inwestycyjnego.
W niektórych przypadkach pomagamy przeprowadzić program restrukturyzacji obiektu - współpracujemy z wybitnymi ekspertami zarówno od zarządzania częścią hotelową jaki i gastronomiczną.

Kto jest dostarczycielem kredytów ?
 
Obecnie pracujemy z bankami funkcjonującymi w Polsce: PKO BP, BOS Bank, Nordea Bank, BNP Fortis Bank, CitiBank, ING Bank, BZ WBK SA. Współpracujemy też z funduszami inwestycyjnymi, które mogą być dostarczycielami części finansowania ,w przypadku gdyby zaistniała taka potrzeba.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby liczyć na uzyskanie finansowania w bankach z którym współpracuje Pana firma ?
 
Jest to uzależnione od projektu: zazwyczaj bank oczekuje od inwestora posiadania ok.25-35% środków własnych, w tym działki z pozwoleniem na budowę, projektu architektonicznego i wszelkich zgód oraz biznes planu. Jeżeli projekt dotyczy rozbudowy funkcjonującego obiektu, to kluczowe jest generowanie zysku netto tego obiektu. W wielkim skrócie: projekt ma być ciekawy. Skala inwestycji w górę nie gra roli. Minimalny poziom kredytowania to ok.5 mln zł.

Jaki jest zakres współpracy ?
 
Współpraca odbywa się na kilku płaszczyznach: w fazie wstępnej dokonujemy analizy projektu i jego biznes planu, w tym weryfikacji założeń. Analizujemy także dokumenty finansowe klienta. Jeżeli projekt spełnia nasze kryteria - wtedy modyfikujemy jego biznes plan - a jeżeli istnieje taka potrzeba przygotowujemy biznes plan wg. potrzeb banków finansujących. Jest to bardzo ważne, gdyż przyspiesza to proces weryfikacji ryzyka inwestycyjnego i uzyskania promesy kredytowej. Dokonujemy także inspekcji obiektów  - jeżeli jest to obiekt funkcjonujący. Wraz z klientem zastanawiamy się też nad strategią marketingowo - sprzedażową.
W kolejnym kroku - już po uzgodnieniu z klientem konstrukcji finansowej dla projektu - negocjujemy warunki kredytu w wybranych bankach.

Czy są jakieś warunki brzegowe współpracy? Czy jest limit kredytów?
 
Preferowane są projekty o wartości ok. 5 mln zł. Nie ma górnych limitów inwestycji.

Jak długo trwa proces ubiegania się o kredyt?
 
Przy standardowych projektach proces do momentu uzyskania promesy kredytowej trwa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy. Większy wartościowo projekt wymaga więcej czasu. W każdym przypadku staramy się pracować szybko, bo wiemy że tego oczekują nasi klienci.

Jakie są koszty doradztwa i pomocy przy uruchamianiu kredytu?
 
Pracujemy głównie na zasadach wynagrodzenia za sukces, przy czym sukces definiujemy jako uzyskanie przez naszego klienta kredytu na warunkach, które go zadawalają. Nasi klienci nie ponoszą żadnych kosztów stałych doradztwa. Jeżeli projekt nie posiada biznes planu - podejmujemy się jego przygotowania, ale wtedy jest to każdorazowo element negocjacji.

Wojciech Kwiatkowski - bankowiec z ponad 15 - letnim doświadczeniem w pracy w polskich bankach i instytucjach finansowych, b. wiceprezes zarządu PKO BP S.A (dwukrotnie), b. wiceprezes ING Bank Hipoteczny S.A., b.wiceprezes HypoVereinsbank Bank Hipoteczny, były członek zarządu Związku Banków Polskich.

 
OAK Partners™ 
www.oakpartners.pl
Prosimy o kontakt:
tel: 795 569 318
e-mail: biuro@oakpartners.pl
e-mail: prezes@gastrona.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Winterhalter Polska Pizzola Smoker Makro Cash & Carry Lemonia Sokołów Krosno Robot - Coupe Nektar Natura Menos easyFairsŽ Poland Werner & Mertz CTK Doram Piórex Artek Uzdrowisko Wysowa S.A. Lunch24.pl Watersystem Secpol M. Ferber Wypożyczalnia Sprzętu Cateringowego Belgium`s Best Reinex Barry Callebaut Convotherm M&M Gastro Manitowoc Foodservice Na Lunch LMS Online Sp. z o.o. M. Ferber Wypożyczalnia Sprzętu Cateringowego
Copyright by Gastrona.pl 2000